SAP’de Hesap Tayin Örneği ile Kayıt Oluşturma

#1

Eğer belirli periyotlarla aynı hesaplara kayıt atılıyorsa bu işlem hesap tayin örneği ile gerçekleştirilebilir. Örneğin her ay yemek gideri için atılacak hesaplar belliyse bunlar kayıt altına alınıp, tutarlar her belge için değiştirilerek kayıt gerçekleştirilebilir. Hesap tayin örneği oluşturmak için FKMT işlem koduna gidilir. Ekranda hesap tayin örneği ismi girilerek Yarat butonuna tıklanır.

image

Para birimi, hesap planı ve metin alanı girilir. Vergiyi hesapla ve Eşdeğerlilik tıkları atılır. Girilecek kalem bilgileri için menü çubuğunda Git -> Kalemler alanına gidilir.
image

Kayıt anahtarı, şirket kodu ve defteri kebir hesapları girilir. Eşdeğerlilik alanında yemekhane örneği için kişi sayısı olacaktır. Kişi sayısına göre yemek gideri dağıtılacaktır. Bilgiler girildikten sonra işlem kaydedilir.

image

Hesap tayin örneği oluşturulduktan sonra F-02 kayıt ekranında belge başlık alanları doldurulur. İlk belge kalemi alanına banka hesabına alacak girilir. Entera basılır.

Alacak kaydı için tutar girildikten sonra Hesap tayin örneği butonuna tıklanır.
image

Oluşturulan hesap tayin örneği girilir.
image

Borç dağıtım alanına borç tutarı girilir. Eşdeğerlilik sayısına göre borç tutarı gider hesaplarına dağılacaktır.
image

Eşdeğerliğe göre tutar alanı otomatik olarak hesaplanmış oldu.
image

Menü çubuğunda Belge -> Simülasyon alanına giderek simülasyon ekranına geçilir. Kalemler kontrol edildikten sonra belge kaydedilir.
image

Diğer FI konularında bilgi almak için aşağıdaki kitabı inceleyebilirsiniz .
http://www.finsoft.com.tr/fi-egitim-kitabi/