Muhattap nedir?

Muhattap nedir?

Muhatap

S/4 Hana versiyonuyla beraber, SAP sisteminde cari anaveri yönetimi artık muhatap (Business Partner – BP) uygulamaları üzerinden yürütülecektir. SAP S/4 muhatap uygulamasıyla beraber, cari anaveri yönetimi merkezileştirilmiş ve müşteri/satıcı kartı yaratma, değiştirme, görüntüleme uygulamaları için tek bir kullanıcı arayüzü oluşturulmuştur.

Muhatap Verileri SAP Genel Tanımı

Muhatap uygulamasıyla beraber, SAP S/4 Hana sisteminde cari anaveri yönetimi merkezileşmektedir. Muhatap uygulamaları doğrultusunda;

  • Anaveriler önceden belirlenmiş roller doğrultusunda oluşturulacak, genel açılan bir veri farklı rollere de çoklanabilecektir.
  • Bir muhatap birden fazla rolde açılabilir (hem müşteri hem satıcı olarak açılma).
  • Bir muhatap kartı birden fazla adres datasına sahip olabilir.
  • Nesne nitelikleri ve ilişkiler zaman bağımlı olarak düzenlenebilirler.
  • S/4 uygulamaları sayesinde oluşturulan bir muhatap, rolünün niteliğine göre müşteri ve/veya satıcı anaverisi şeklinde de sistemde yer alır.

S/4 Hana sisteminde muhatap rolleri 3 farklı uygulamada gruplanmaktadır;

Genel roller: Muhatap adresleri, organizasyon tanıtıcıları, ödeme banka ayrıntıları…vs gibi genel verileri içerir.

Mali muhasebe (FI modülü) rolleri: Genel rollerden farklı olarak, muhatap numarasının FI modülündeki izdüşümü olan cari kart numarasını (müşteri/satıcı numarası) ve şirket kodu bazlı girişleri barındırır. Şirket kodu bazlı girişler dahilinde; muhatabın cari kartının hangi şirket kodu için oluşturulduğu, cari kart numarası, mutabakat hesabı, ödeme koşulları…vs gibi bilgiler bulunur.

Cari kartın niteliğine göre S/4 sisteminde ilgili roller oluşturulacak ve cari anaveri grubu ilgili role paralel olarak sistem arka planında bağlanacaktır.

Lojistik nitelikli (SD-MM modülü) roller: Genel rollerden farklı olarak, muhatap numarasının satış (SD modülü) ve satınalma (MM modülü) uygulamalarına dahil olması için gerekli parametreleri barındırırlar;

  • Satış uygulamalarına yönelik roller dahilinde satış organizasyonu, dağıtım kanalı, satış ofisi…vs gibi bilgiler bulunur
  • Satınalma uygulamalarına yönelik roller dahilinde satınalma organizasyonu, satınalma siparişi para birimi…vs gibi bilgiler yer alır

SAP S/4 Hana sisteminde yaratılan muhatap verilerine paralel olarak sistemde istenen niteliklerde satıcı ve müşteri kartlarının da oluşturulabilmesi için, muhatap kurgularına paralel olarak satıcı ve müşteri kurgularının da yapılması gerekir.

1 Like

Merhabalar,
Bilgilendirme için teşekkürler,

Ziyaretçilerinize faydası olması amacı ile SAP Blogumuz sapuzman.com sitesi içerisinde Muhatap konusunu işlediğimiz bir kaç yazımızın linkini burada paylaşmak istiyoruz.

SAP Sisteminde Müşteri Ana Verisi Oluşturma İşlemi
https://sapuzman.com/sap-sisteminde-musteri-ana-verisi-olusturma/

Arızi Müşteri Nedir, Nasıl Tanımlanır
https://sapuzman.com/arizi-musteri-nedir-nasil-tanimlanir-tek-seferlik-musteri-nedir-nasil-tanimlanir/

SAP Sisteminde Satıcı ve Müşteri Hesap Grupları Nasıl Oluşturulur
https://sapuzman.com/sap-sisteminde-musteri-ve-satici-hesap-gruplari-nasil-olusturulur/

SAP Sisteminde satıcı blokajı ve satıcı silme nasıl yapılır
https://sapuzman.com/satici-blokaj-ve-silme-isareti-konulmasi-islemleri/

SAP Sisteminde Cari Kart Alanlarının Durumlarını Nasıl Ayarlayabilirim
https://sapuzman.com/sap-cari-kart-alan-verilerinin-durumunu-nasil-ayarlayabilirim/

Saygılarımla
sapuzman.com