Kayıt Anahtarlarının Tanımlanması

Kayıt anahtarları Mali Muhasebe belgesinin her satırında gereklidir ve üç ana işlevi şunlardır:  Kayıtın borç veya alacak kaydı olduğunu belirtir.  Hangi hesap türünün (duran varlıklar, müşteri, satıcı, malzeme veya ana hesap) kullanılabilir olduğunu belirtir (bir ve tek olmalıdır).  Satırdaki defteri kebir hesabından gelen alan durum varyantı ile birlikte, hangi alanların kayıt göndermek için mevcut olduğunu ve bu alanlar arasında hangilerinin isteğe bağlı ve hangilerinin zorunlu olduğunu belirtir.
Sistemde mevcut kayıt anahtarları aşağıdaki gibi gruplanmıştır.

FBKP işlem kodu ile Kayıt anahtarları ile ilgili uyarlama yapabiliriz.

image

Kayıt anahtarları listesini bu ekranda görüntüleriz. 01 kayıt anahtarına çift tıklayalım ve detayına gidelim.

image

Borç ve Alacak Göstergesi Alanı kayıtın işaretine, tutarın önüne artı veya eksi işareti koyarak karar verilmez; bunun yerine, tutar işaret olmadan girilir (mutlak değer), ve satırda belirtilen hesaba bir borç veya alacak kaydı gönderildiğini kayıt anahtarı belirler. Bir istisna olarak, eğer şirket kodu ve belge türünde negatif kayıtlara izin verilmiş ise negatif bir tutar belirtebilirsiniz. Bu durumda, kayıt anahtarı hesabın toplam borç veya alacak rakamının güncellendiğine karar verir; eğer negatif bir tutar belirtilirse bu rakamlar artırılmak yerine azaltılır.
Hesap Türü Alanı her kayıt anahtarı tam olarak bir hesap türüne atanabilir. FB01 işlemi ile belge kaydederken, bir kayıt anahtarı (örneğin, 01, hesap türü müşteri olan kayıt anahtarı) belirtir ve hesap numarasını yazarsanız, sistem hesabın KNA1 (Müşteri ana verileri -genel veriler-) ve KNB1 (Müşteri ana verileri -şirket kodu-) tablolarında olup olmadığına bakar.
Satış İlişkili göstergesini işaretlerseniz, sistem KNC1 (Müşteri ana verileri -işlem rakamları-) ve LFC1 (Satıcı ana verileri: İşlem rakamları) tablolarının toplam satışlarını günceller. RFDUML00 (müşteriler) ve RFKUML00 (satıcılar) standart raporları, bu ayarlara dayalı satış verilerini sunmak için kullanılır.
Özel Defteri Kebir göstergesi, yalnızca müşteri ve satıcılar için kayıt anahtarlarında ayarlanabilir. Bu durumda, kayıtta özel defteri kebir göstergesi belirtmeniz gerekir.
Ters Kayıt Anahtarı ile sistemin FB08 veya FBRA işlemleri ile otomatik ters kayıt belgesi oluşturması için kullanması gereken kayıt anahtarı girilir.
Ödeme İşlemi bazı SAP ticari işlemlerinde, kayıtın bir ödeme olup olmadığının sistem tarafından bilinmesi gerekir. Örneğin, bir faturayı ödeme yaptığınız için değil ancak bir iade faturası verdiğinizden dolayı denkleştirebilirsiniz. Burada, kayıt anahtarının ödemeyle ilgili işlemler ile kullanılıp kullanılmadığını belirtin.

image

Yeni bir kayıt anahtarı oluşturulmak isteniyorsa Yarat butonuna tıklanarak yeni kayıt anahtarı girişi yapılabilir.
image

SAP FI kitabı diğer başlıklar:
https://turqish.com/tags/sap_fi_kitap

PDF olarak indirmek için:
http://www.finsoft.com.tr/fi-egitim-kitabi/

Merhabalar,
Konu ile ilgili yazımızın faydalı olacağını düşünerek yazının linkini buradan paylaşmak istiyorum.