Do times kullanımı

#1

Sap Abap Egitimi – Do Times Kullanimi

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere ABAP programlama dilini anlatmaya devam edeceğim ve sizlere DO TIMES kullanımından bahsedeceğim. Öncelikle DO TIMES Abap da kullanılan bir döngü çeşididir. Bu döngüye biz bir değer vererek o değer kadar dönmesini sağlayabiliriz. Genellikle belirli bir işi yapmak için kullanıyorum ben. Yani bir itaba veri atmak için veya tablodan kayıt çekmek için filan hiç Do Times döngüsünü kullanmadım . Ama kullanıladabilir belki yani dediğim gibi ben hiç kullanmadım.

Şimdi Do times döngüsünün kullanımına bakalım. Öncelikle SAP ‘ ı açalım ve ABAP kod geliştirme ekranına gelelim.

Şimdi Ekrana DO yazalım ve iki kere TAB tuşuna basalım. ABAP editörü bizim için DO Times döngüsünü oluşturacaktır. Şimdi bizim yapmamız gereken bu döngünün kaç defa çalıştırılacağını yazmak olacak. Mesela ekrana 15 defa tayfundemirbas.net yazdıralım.

[divider]

DO 15 TIMES.
WRITE: /20 www.tayfundemirbas.net’.
ENDDO.

Örneğimizde ekrana 15 defa alt alta www.tayfundemirbas.net yazdırılacaktır. Write Komutunu tam olarak anlamadıysanız WRITE KOMUTU kullanımı makaleme bakabilirsiniz. Yukarıdaki kodu yazdıktan sonra programı ACTIVE edelim ve çalıştıralım. Çıktı aşağıdaki gibi olacaktır.

Abap Eğitimi Do Times Kullanımı Çıktısı|319x447

Abap Eğitimi Do Times Kullanımı Çıktısı

[divider]

Şimdi basit bir örnek daha yapalım. Önce integer tipinde bir değişken tanımlayalım , bu değişkeni döngünün içerisinde 2 şer 2 şer arttıralım ve her defasında ekrana yazdıralım. Değişkenimiz 20 olduğunda döngü bitsin.

DATA i TYPE i.
DO 50 TIMES .
i = i + 2.
WRITE : / i.
IF i = 20.
EXIT.
ENDIF .
ENDDO.

Şimdi yukarıdaki örnekde öncelikle DO TIMES döngümüze 50 defa dön dedik. Döngü içerisinde i değişkenimizi 2 şer 2 şer a rttırdık ve ekrana yazdırdık. Daha sonra i değişkeni 20 olduğunda programı sonlandır dedik. Yukarıdaki kodları çalıştırdığımızda ekran çıktısı aşağıdaki şekilde olacaktır.

Abap Eğitimi Do Times Kullanımı|253x342

Abap Eğitimi Do Times Kullanımı

[divider]

Şimdilik DO TIMES döngüsünde anlatacaklarım bu kadar. İlerleyen zamanlarda zamanım oldukça daha farklı ve kaliteli örneklerde ekleyebilirim. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

http://tayfundemirbas.net/2013/12/01/sap-abap-egitimi-do-times-kullanimi/